Požarevac - Mala Krsna - Radinac - Smederevo

Sve o prugama, signalima, vozilima za održavanje i ostaloj infrastrukturi...

Moderators: voz, marko

Požarevac - Mala Krsna - Radinac - Smederevo

Postby GANZ » 05. 03. 2008. 12:22 GMT +0000

Železnička pruga Smederevo - Mala Krsna - Velika Plana stara je isto kao i pruga Beograd - Mladenovac - Velika Plana - Niš. Praktično je izgradjena u isto vreme, radi potrebe dovoženja materijala za izgradnju pruge Beograd - Niš, koji se do luke Smederevo dovozio brodovima.

Deonica Mala Krsna - Velika Plana predata je saobraćaju 10. decembra 1886. godine, a deonica Smederevo - Mala Krsna 10. novembra 1888. godine.

Ako gledam arhitekturu zeleznickih stanica izmedju Male Krsne i Velike Plane, konstatujem:

- stanica OSIPAONICA izgradjena je u francuskom stilu; to je i logično
- stanice LOZOVIK-SARAORCI, MILOŠEVAC i KRNJEVO-TRNOVČE izgradjene su u "moravskom stilu", što znači, pedesetih-šezdesetih godina XX veka (u potpunosti su istovetne kao i Batočina, Badnjevac, Milatovac i Jovanovac na pruzi Lapovo - Kragujevac)
- stanica VELIKO ORAŠJE je novogradnja

Znači, sve stanice osim Osipaonice ne uklapaju mi se u mozaik! Ili su sve te stanice srušene u drugom svetskom ratu, pa su posle gradjene nove, ili do njihove izgradnje tu i nije bilo stanica.

Već ste čitali moju reportažu sa putovanja vozom: Beograd - Vrčin - Mala Krsna - Požarevac; hvala vam svima na komplimentima. Pisao sam da me pruga dalje vodila za Smederevo, pa vam, evo, kao što sam obećao, šaljem i tu reportažu.

Krećemo iz POŽAREVCA tačno u 11.00 h putničkim elektromotornim vozom broj 6754:
POZAREVAC-3.jpg

POZAREVAC-1.jpg

IMG_2716.JPG

Prvo stajanje je LJUBIČEVSKI MOST:
IMG_2713.JPG

U prolece i leto ovo stajalište je atraktivno prvenstveno za pecaroše.
Da ne zaboravimo i bunker:
IMG_2714.JPG

Ljubičevski most je drumsko-zeleznicki most i saobracaj se odvija naizmenično.

Onda prelazimo preko mosta i Velike Morave.

Nastavlja se...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
GANZ
Über-Mašinovođa

Re: Požarevac - Mala Krsna - Radinac - Smederevo

Postby GANZ » 05. 03. 2008. 12:39 GMT +0000

Zatim stižemo u MALU KRSNU:
IMG_2720.JPG

Tu se odvajamo od Koridora X, t.j. od pruge Beograd - Mala Krsna - Velika Plana i upućujemo se ka Smederevu.

Prvo stajanje je stajalište VRANOVO:
IMG_2723.JPG

Sa leve strane već se uzdižu dimovi smederevske železare, bivšeg SARTID-a, koja je sada u vlasništvu US Steel, pa takvo ime i nosi:
US Steel-1.jpg

Ovo je visoka peć:
SARTID.jpg

U njoj se topi gvozdena ruda, a ne staro gvoždje! Staro gvoždje se topi u indukcionim pećima. U jednoj takvoj peći (indukcionoj peći) u železari u Zenici završio je, avaj ... lepi srebrnasto-plavi GANZ. Ali, i vlasnik SINVOZ-a koji me na taj korak primorao završio je svoju karijeru! 'El vidite da ima Boga?!

Nastavlja se...
GANZ
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
GANZ
Über-Mašinovođa

Postby GANZ » 05. 03. 2008. 12:58 GMT +0000

US Steel i njegova ogromna industrijska železnička stanica ostaju sa leve strane pruge. Stižemo u RADINAC. Stanica je novogradnja:
IMG_2725.JPG

IMG_2728.JPG

Sledeće stajanje je stajalište GODOMIN. Na njemu nema ni objekta, ni nadstrešnice, ni bilo kakvog natpisa.

I, evo nas na cilju: stižemo u Grad Proklete Jerine, odnosno SMEDEREVO:
IMG_2739.JPG

IMG_2737.JPG

IMG_2738.JPG

Da, to što vidite je stanična zgrada stanice SMEDEREVO!
"Pa to je jedan običan magacin" - reci cete.
U pravu ste - to je magacin; samo nekoliko prostorija se koriste kao kancelarija šefa stanice i otpravnika; karte se izdaju u jednoj obliznjoj pomoćnoj zgradici.

Pa kako to da Smederevo nema jednu pravu železničku stanicu?
Evo zašto. Dana 5. juna 1941. godine u 14 h 14 min., dok je na koloseku stajao putnički voz pun putnika spreman za polazak prema Maloj Krsni, doslo je do nevidjene eksplozije skladišta nemačke municije unutar smederevske tvrdjave. Pri eksploziji je oštećena jedna kula tvrdjave (ima jednu veliku pukotinu i nakrivila se!); stanična zgrada i putnički voz pun putnika, kao i otpravnik i još nekolicina železničara, odleteli su u vazduh. Ovo je bila NAJVEĆA TRAGEDIJA U ISTORIJI ŽELEZNICE NA TERITORIJI BALKANSKOG POLUOSTRVA!!!

Do dan-danas nije tačno utvrdjeno kako je doslo do eksplozije. Po svemu sudeći, nije se radilo o diverziji partizana, već je nemačka okupatorska vojska načinila neku grešku.

Nastavlja se...
GANZ
GANZ
Über-Mašinovođa

Postby GANZ » 05. 03. 2008. 13:15 GMT +0000

Evo još slika stanice SMEDEREVO:
IMG_2733.JPG

Ovo je pogled prema Maloj Krsni:
IMG_2730.JPG

'El vidite onu pretposlednju, nakrivljenu kulu? To je ta kula koja je u eksploziji od 5. juna 1941. god. ostecena!
Evo i elektromotornog voza kojim sam doputovao:
IMG_2740.JPG

Ako niste znali, planira se izmestanje stanice Smederevo; nova stanica Smederevo bice dalje od tvrdjave. Cilj je da se zeleznica ukloni iz blizine tvrdjave! Glupost! Bas se zeleznica savršeno uklapa u ambijent - bilo bi dovoljno izgraditi paserele i podzemne prolaze!

Pošto sam izmerio "stanicu" SMEDEREVO, odlazim da posetim prostorije industrijske železničke škole. Bivša ložionica je prepravljena u školske prostorije. Oduševio sam se kvalitetom tehnike - od uredjaja za projekciju (multimedia) do laboratorija! Imaju mnogo bolje uredjenu laboratoriju nego tehnicka škola u St. Gallen-u u Švajcarskoj u kojoj predajem elektromotorne pogone i mlade Švajcarce učim vozoljubiteljstvo! Smederevci, svaka vam čast!

Toliko sa ove vozoljubiteljske akcije. Kao što znate, kod GANZ-a se kraj putovanja ne može da definiše; kad jedno završi počinje sledeće. Tako je to od 3. aprila 1967. (prvo putovanje vozom: Beograd - Titov Veles) i tako će biti do sudnjega dana!

Neumorni GANZ nastavlja autom za Kovin, odatle busom za Pančevo, pa kolima za Banatsko Novo Selo, Vladimirovac, Vršac. Pa onda na putnički za Pančevo Glavnu Stanicu, pa na "Beovoz" za Novi Beograd...

Pozdrav od zakletog doživotnog vozoljubitelja!
GANZ
GANZ
Über-Mašinovođa

Postby tomkeus » 15. 03. 2008. 14:46 GMT +0000

GANZ wrote:
Pa kako to da Smederevo nema jednu pravu železničku stanicu?
Evo zašto. Dana 5. juna 1941. godine u 14 h 14 min., dok je na koloseku stajao putnički voz pun putnika spreman za polazak prema Maloj Krsni, doslo je do nevidjene eksplozije skladišta nemačke municije unutar smederevske tvrdjave. Pri eksploziji je oštećena jedna kula tvrdjave (ima jednu veliku pukotinu i nakrivila se!); stanična zgrada i putnički voz pun putnika, kao i otpravnik i još nekolicina železničara, odleteli su u vazduh. Ovo je bila NAJVEĆA TRAGEDIJA U ISTORIJI ŽELEZNICE NA TERITORIJI BALKANSKOG POLUOSTRVA!!!

Do dan-danas nije tačno utvrdjeno kako je doslo do eksplozije. Po svemu sudeći, nije se radilo o diverziji partizana, već je nemačka okupatorska vojska načinila neku grešku.

Nastavlja se...
GANZ

Ovaj opis događaja je žešći eufemizam. Tog dana je poginulo 2500 stanovnika Smedereva, što je činilo tadašnju polovinu gradske populacije. Ostalo je da stoji samo nekoliko najjačih zgrada, npr. gimnazija sa zidovima debljim od pola metra. Sve ostalo je sravnjeno sa zemljom.
tomkeus
Putnik 1. razred

Smederevo - stara stanica

Postby GANZ » 22. 03. 2008. 13:07 GMT +0000

Evo kako je izgledala prvobitna stanica u Smederevu, koja je stradala u eksploziji 5. juna 1941.:
SMEDEREVO-porusena stanica.jpg

Kao sto vidite, ona je bila u francuskom stilu, izgradjena po projektu francuskog arhitekte Antoine La Mone - u potpunosti istovetna kao i stanica VELIKA PLANA bez jednospratnih dodataka sa leve i desne strane.

Ono sto vidite u pozadini je magacin, koji se danas koristi kao stanica. Cudi me da u eksploziji i on nije stradao! Ili gresim? Mozda je sadasnji magacin napravljen naknadno?

Pozdrav,
GANZ
GANZ
Über-Mašinovođa

Postby Gruber » 07. 05. 2008. 1:51 GMT +0000

Pozdrav!!

gledam ove slike i vrtim po secanju: duuuugo sam se zabavljao sa jednom fenomenalnom devojkom iz Smedereva /par godina/, maltene sam svaki drugi dan putovao tamo /kolima, naravno :mrgreen: :mrgreen: /. Mnogo puta smo bili na i u tvrdjavi, narocito u tzv. `malom gradu`. Ko je gledao film `Boj na Kosovu` /1989./ primetice da je vecina scena na kojima se pojavljuje knez Lazar na svom dvoru snimljena bas tu, u malom gradu. Inace je smederevska tvrdjava NAJVECA EVROPSKA RAVNICARSKA TVRDJAVA!!.

No, to bas i nema mnogo veze sa onim sto mene zanima... kada se popnete na krajnju desnu severoistocnu kulu u malom gradu, pogled puca ka uscu Jezave u Dunav, mostu ka Kovinu i jednom koloseku koji zamice istcno od mosta a odvaja se negde na pola puta od USS Steela i sadasnje stanice Smederevo. Godinama se na tom koloseku nalazila kompozicija od nekih 40ak teretnih vagona, truila je tamo za sve pare! Isti kolosek se jasno mogao videti i sa druge strane, kada od USS Steela krenete ka samom gradu, u visini OMV pumpe. Kada se vozite putem od kafane/restorana `Marina` /neverovatno mesto, prima preko 2000 ljudi!!!/ preko carinarnice ka kovinskom mostu, pa skrenete desno /ne prelazite most/ na put ka zelezari, posle nekih 1600-1800m prelazite doticni kolosek na obelezenom PP-u.

Skoro sam prolazio tuda i primetio da tih teretnih vagona vise nema... Zna li iko ista vise o ovome???????

pozdrav,

Petar
...i onda je on mene pogledao a ja ne volim kad me neko pogleda....
...na njega je koplje dočekao, polomio ga na tri polovine...
Gruber
Über-Mašinovođa

Postby tomkeus » 09. 05. 2008. 20:20 GMT +0000

Gruber wrote:Pozdrav!!
Skoro sam prolazio tuda i primetio da tih teretnih vagona vise nema... Zna li iko ista vise o ovome???????

Taj kolosek treba da se produži do nove luke koja je nizvodno od kovinskog mosta. Time bi se konačno stekli uslovi da se luka izmesti iz centra grada. Radove je spektakularno otvorio ministar Kapitalac pre jedno dve godine i od tada se ništa ne dešava.
tomkeus
Putnik 1. razred

Postby cira - 1 » 01. 10. 2015. 18:14 GMT +0000

ako je to nekad bilo

Železnička stanica Smederevo - Sa sajta Ulica sećanja.

Image
cira - 1
Ložač

Postby buca ho » 02. 10. 2015. 8:25 GMT +0000

Kakva je ovo "bežanija"?! Izgleda da nije bilo mesta pa je "stampedo" i za ulaz u službena kola! I onaj vagon levo na slici je mnogo čudan, sa onim vratima na kraju i nekakvim plehom preko odbojnika. Da li na osnovu odela ili nečeg drugog može da se odredi kada je nastala fotografija?
buca ho
Mašinovođa

Postby cira - 1 » 02. 10. 2015. 11:49 GMT +0000

Smeferevska stanica iz 1930. godine. Sa sajta Smederevo.

Image
cira - 1
Ložač

Postby JS 026 » 02. 10. 2015. 20:05 GMT +0000

Bilo je govora o tome da ce se pruga M.Krsna-Radinac remontovati uz pomoc materijala skinutog sa deonice M.Krsna-V.Plana.
JS 026
Kondukter

Postby cira - 1 » 23. 02. 2016. 12:24 GMT +0000

Mesto ispred stanice u Smederevu gde je došlo eksplozije municije.Sa sajta Biblioteka Znači (u razvoju)

6343a.jpg
cira - 1
Ložač

Postby cira - 1 » 24. 02. 2016. 11:52 GMT +0000

Smederevp, kej - Jelena Jakšić Stević.

125.jpg

Smederevo - Svetislav Pantić

130.jpg
cira - 1
Ložač

Return to Infrastruktura