PRUGA: Kraljevo-Josanicka Banja-Raska-Lesak-Kosovo Polje

Sve o prugama, signalima, vozilima za održavanje i ostaloj infrastrukturi...

Moderators: voz, marko

Re: PRUGA: Kraljevo-Josanicka Banja-Raska-Lesak-Kosovo Polje

Postby Pas koji je voleo vozove » 11. 09. 2008. 22:15 GMT +0000

Evo slika danasnjeg popodnevnog voza za Zvecan.

Dolazak voza u stanicu Lesak negde oko 16:45 sa nekih 7-8 minuta zakasnjenja.
P7300001.JPG

Pogled iz kabine 661-248.
P7300003.JPG

Pogled iz kabine 661-248 prema izlazu tunela.
P7300007.JPG

Manevra u Zvecanu.
P7300008.JPG

Jedna od tri Trepcine lokomotive.
P7300009.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pozdrav sa Kosova
Pas koji je voleo vozove
Ložač

Postby Pas koji je voleo vozove » 11. 09. 2008. 22:25 GMT +0000

Lokomotiva 661-248 na vozu 3833 sprema se za polazak.
P7300013.JPG

P7300031.JPG

Stanica Zvecan.
P7300019.JPG

Voz u stanici Lesak.Lokomotiva 661-248 i masinovodja Milos Jovanovic.
P7300034.JPG

P7300032.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pozdrav sa Kosova
Pas koji je voleo vozove
Ložač

Postby GANZ » 14. 09. 2008. 2:13 GMT +0000

Zdravo Pas koji je voleo vozove!

Pas koji je voleo vozove wrote:Da vecinom me znaju ljudi od Kraljeva prema Lesku jer sam tu cesto i slikam.Poznaje me dosta masinovodja i konduktera kao i otpravnika vozova.Mozda te je to pitao neki otpravnik u Raski ili Josanickoj Banji jer sam sa njima OK.

To je bio razgovor sa jednim od konduktera u vozu Kraljevo - Raška - Zvečan!

U Raškoj su svi do jednog bili izuzetno ljubazni, kulturni i predusretljivi; razočaran sam od šefa stanice JOŠANICKA BANJA - njegov pristup kao čovek čoveku bio je veoma čudan: priča sa mnom iza ledja, ne želeći ni da me pogleda u oči; kada mu pružam dozvolu za snimanje on okreće glavu govoreći: "Mene to ne interesuje!". Onda hoda prema svojoj kancelariji, ulazi, za to vreme ja nastavljam da mu govorim s kojim ciljevima slikam. On ulazi u kancelariju, pa kad ja nastavljam da hodam i ulazim za njim, on mi kaže: "Ko ti je dozvolio da udješ u moju kancelariju?" Onda je zvao telefonom valjda šefa sekcije u Kraljevu da pita da li treba da uvaži odobrenje za slikanje koje imam iz Direkcije Železnica Srbije u Beogradu. E, kada nije imao drugog izbora, onda je rekao:"Ajde, slikaj". To je jedna krajnje nekulturna i iskompleksirana osoba. Ponovo ću da odem na stanicu JOŠANICKA BANJA tek kada bude dobila novog šefa.

Novajlija i ja smo imali želju da se vidimo i da te i lično upoznamo, ali je dan tog putovanja odredjen na brzinu, spontano, pa nije više bilo vremena da kontaktiramo preko foruma i dogovorimo se. Ali, ajde da sledeći put gledamo da se sretnemo i upoznamo. Do Zvečana bih u svakom slučaju proputovao vozom, ali dalje na jug prema Kosovom Polju i General Jankoviću - nikada više u životu!

Hvala ti za interesantne fotografije i reportažu sa putovanja Lešak - Zvečan! Imam utisak da je stanica BANJSKA ista kao LEŠAK, s tim sto je na stanici BANJSKA čekaonica sa desne strane dvospratnog dela, a u Lešku sa leve (koliko uspevam da vidim stanicu BANJSKA kroz drveće!), da li se slažeš (ma da je stanica Lešak u mnogo boljem stanju!)? Taj tip stanica nije Gačićev - one su zidane posle II svetskog rata. Najviše takvih stanica je zidano u Makedoniji: Vančo Prke (pruga Veles - Kočani), Bakarno Gumno, Bigla, Sapotnica, Gradsko, Dubrovo, Kukuričani, Demir Kapija i Žerovjane (pruga Skopje - Tetovo - Gostivar - Kičevo). U II svetskom ratu nigde na Balkanu nije stradalo toliko puno stanica kao u Makedoniji, pa je iz tog razloga tamo vrlo mali broj autentičnih stanica sačuvan (originalne, uz neznatne izmene, samo su ostale: Štip, Sokolarci, Kočani, Gevgelija, Bogomila, Prilep i Bitola, kao i nekoliko manjih od Velesa do Bitole.). Tako je najveći broj novih stanica tamo zidan tipski - kao stanica LEŠAK.

Pozdrav
GANZ
GANZ
Über-Mašinovođa

Postby Pas koji je voleo vozove » 16. 09. 2008. 19:57 GMT +0000

Pozdrav Ganz.Mozes li mi opisati kako je izgledao taj kondukter sto te je pitao za mene.Za sefa stanice Josanicka Banja nije ni cudo on je takav covek.Meni je kao saradniku pruge pravio problem za slikanje.Uspeo sam da slikam uz pomoc otpravnika vozova Marka ne secam mu se prezimena.On me je znao od ranije pa mu je objasnio ko sam i sta sam.Takodje mi je pre par nedelja pravila problem otpravnica vozova u Maturuskoj Banji kada mi je rekla neke vulgarne reci i dok nije dosao sef stanice i pogledao papir nije mi dozvolila da slikam stanicu.
Sto se tice stanice Banjska i Lesak one su slicne i gradjene su 1930 godine nesto pre otvaranja pruge Kosovska Mitrovica-Raska.
Meni kao clanu foruma bilo bi mi drago da se sto pre vidimo i upoznamo.
Pozdrav sa Kosova
Pas koji je voleo vozove
Ložač

Postby GANZ » 18. 09. 2008. 14:23 GMT +0000

Pas koji je voleo vozove wrote:Pozdrav Ganz.Mozes li mi opisati kako je izgledao taj kondukter sto te je pitao za mene.Za sefa stanice Josanicka Banja nije ni cudo on je takav covek.Meni je kao saradniku pruge pravio problem za slikanje.Uspeo sam da slikam uz pomoc otpravnika vozova Marka ne secam mu se prezimena.On me je znao od ranije pa mu je objasnio ko sam i sta sam.Takodje mi je pre par nedelja pravila problem otpravnica vozova u Maturuskoj Banji kada mi je rekla neke vulgarne reci i dok nije dosao sef stanice i pogledao papir nije mi dozvolila da slikam stanicu.

Zdravo Pas koji je voleo vozove!

Ne mogu više da ti opišem tog konduktera! Znam samo da je od kraljevskog osoblja. Ali, svako od njih te zna!
E, taj otpravnik Marko je baš i bio kad smo Novajlija i ja bili u Biljanovcu (t.j. na stanici JOŠANIČKA BANJA); ali, s obzirom da je pored njega bio i šef stanice, bio je jadan manji od makovog zrna i nije smeo da pisne osim što je rekao: "Evo, ovo Vam je šef stanice, vidite s njim"! Ne zameram Marku, to je izuzetno dobar čovek, na prvi pogled se vidi; ko zna koliko ga šef teroriše! Ja sa takvim šefom ne bih radio ni dva dana! Dao bih momentalni otkaz. Ali, u Švajcarskoj možeš da napustiš jedan posao i nadješ drugi, a u Srbiji... Moraš da ćutiš i trpiš, jer drugi ne mozeš da nadješ... Sve dok čoveka ne strefi, daleko bilo, neki infarkt i nestane kao da ga nije ni bilo.

A ta otpravnica u Konarevu (stanica "MATARUŠKA BANJA") je jedna debela, ta je iz petnih žila vikala: "Ej, slikanje je zabranjeno!" dok sam stajao na prozoru vagona i sa njega slikao. Onda vadim dozvolu da joj pokažem, a ona: "Ništa mene to ne interesuje, slikanje je zabranjeno"! Kako li je nije bilo sramota kako se ponaša!

Molim te, probaj malo diskretno da se raspitaš kako se ona zove; ja se znam sa sinom šefa stanice "Mataruška Banja" i mogu u svako doba da ga nazovem i da mu ispričam neke stvari. Ali, opet mi je žao debele otpravnice da ne izgubi posao. Ali, voleo bih da joj šef malo "održi lekciju" kako treba da se ponaša.

Osoblje stanice "Mataruška Banja" čak ni reporterima "Pruge" nije dozvoljavalo da stanicu slikaju iako je pravi primer kako treba da izgleda jedna lepo sredjena stanica. Treba pismena dozvola i to ti je. Ali, oni tu pismenu dozvolu uvažavaju. Eto, iz tih razloga dok ja nisam objavio slike (na ovom forumu i na www.railfaneurope.net) nigde na internetu ili u štampi nisi mogao da nadješ sliku stanice "MATARUŠKA BANJA"!!!

Pominješ da su stanice LEŠAK i BANJSKA gradjene 1930. godine. Pa, čudi me da nisu Gačićevog tipa (kao "Polumir", "Ušće", "Jošanička Banja", "Brvenik" itd.)!

Pozdrav
GANZ
GANZ
Über-Mašinovođa

Postby Pas koji je voleo vozove » 18. 09. 2008. 19:42 GMT +0000

Mislim da se zove Biljana ili Ljiljana.Sigurno.Ona je meni i Veberu dopisniku pruge isto rekla sto i tebi pa smo je za malo metli u prugu kao nevaspitanu osobu.Sto se tice stanica Josanicke Banje nabavicu ih u subotu jer idem na nize prema Kraljevu.
Pozdrav sa Kosova
Pas koji je voleo vozove
Ložač

Postby Pas koji je voleo vozove » 10. 12. 2008. 22:36 GMT +0000

Evo slike stanice Brvenik.Slikana danas oko 16 sati.
PC100022.JPG
Pozdrav sa Kosova
Pas koji je voleo vozove
Ložač

Postby Dragomir » 17. 08. 2009. 18:59 GMT +0000

Intersantne slike sa Kosova na njemačkom forumum :

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... 30,4404103
Dragomir
Kondukter

Postby streber » 01. 07. 2012. 14:03 GMT +0000

Pozdrav
U četvrtak, 28.06.2012. sam iz Kraljeva krenuo na izlet do manastira Studenica. Između Kraljeva i Ušća sam putovao vozom Kraljevo - Zvečan, a od Ušća do Studenice peške (11 km ).
Postaviću ovde nekoliko fotografija.

Kraljevo oko 14.15 časova. Na stanici je voz za Zvečan sa lokomotivom 661-121 i tri putnička vagona, voz za Požegu sa 444-025 i dva putnička vagona i Šveđanin 710-001 za Lapovo.

Image

Image

Povratna karta Kraljevo - Ušće - Kraljevo košta 256 din.
14.25 vreme je da voz za Zvečan krene
U vozu je prisutna policija. Pre samog polaska policajci su prošli kroz voz i prebrojali putnike.

Image
streber
Putnik 1. razred

Postby streber » 01. 07. 2012. 14:04 GMT +0000

Putovanje je izuzetno ugodno. Dolina Ibra je prelepa, meša se zvuk dizel motora i brujanje brzaka Ibra, strme padine su obrasle četinarima i listopadnom šumom.
Brzina voza je stalna i skoro bez laganih vožnji, idealna za moju glavu koja je skoro sve vreme bila izbačena kroz prozor. Kolosek izgleda bolje nego što sam očekivao.
U ušće je voz stigao tačno po redu vožnje - 15.22

Image

Image

Maglič iz voza

Image

Image

Image
streber
Putnik 1. razred

Postby streber » 01. 07. 2012. 14:06 GMT +0000

Ušće. Polazak za Kraljevo je u 20.28. Voz ulazi u stanicu nekoliko minuta ranije i čeka oko 5 min vreme polaska. Takođe je i u Bogutovačkoj banji čekao nekoliko minuta vreme polaska, a nešto kraće i u Mataruškoj banji.
Red vožnje se poštovao u minut.

Image

Kraljevački vagoni u Ušću

Image
streber
Putnik 1. razred

Postby cvijic » 01. 07. 2012. 16:22 GMT +0000

Pas koji je voleo vozove wrote:Evo slika danasnjeg popodnevnog voza za Zvecan.

Dolazak voza u stanicu Lesak negde oko 16:45 sa nekih 7-8 minuta zakasnjenja.
P7300001.JPG

Pogled iz kabine 661-248.
P7300003.JPG

Pogled iz kabine 661-248 prema izlazu tunela.
P7300007.JPG

Manevra u Zvecanu.
P7300008.JPG

Jedna od tri Trepcine lokomotive.
P7300009.JPG

U Zvecanu sam radio 1996. i 97. kao otpravnik vozova,koliko smo vagona izvukli iz Trepce s ovom malom manevrom.
cvijic
Über-Mašinovođa

Postby cvijic » 01. 07. 2012. 16:32 GMT +0000

Pas koji je voleo vozove wrote:661-116 rze prema Zvecanu
P7290055.JPG

Voz 3833 u stanici Zvecan
P7290065.JPG

Manevra u stanici Zvecan.
P7290070.JPG

Voz 3833 spreman za polazak.
P7290077.JPG

U povratku.
P7290085.JPG

VALAC nije stanica.Valac je u pogledu prijema i otpreme putnika je stajaliste,a u saobracajnom pogledu TO (transportno otpremnistvo) i opremljen je elektrorelejnim SS uredjajem koji je sastavni deo SS uredjaja stanice Zvecan,tako da se SS uredjajem u Valacu rukuje sa stanicne postavnice stanice Zvecan.
cvijic
Über-Mašinovođa

Postby Dragomir » 25. 10. 2012. 10:37 GMT +0000

Nekoliko slika sa Kosova iz njemačkog foruma Drehscheibe :

Stanica Kosovo Polje, pogled na perone.....

Image

Stanica Kosovo Pole, pogled sa ulice....

Image

Stanica Kosovo Polje, unutrašnjost.....

Image

Stanica Kosovo Polje, pogled na perone....

Image

Stanica Kosovo Polje, napuštena lokomotiva....

Image

Stanica Uroševac......

Image

Stanica Đeneral Janković na granici sa Makedonijom....

Image
Dragomir
Kondukter

Postby cira - 1 » 08. 05. 2013. 18:02 GMT +0000

Na forumu Politikin zabavnik, gospodin Topčider je priložio fotografiju Kosovska Mitrovica 1944. godine.
Image
cira - 1
Ložač

Postby Gruber » 28. 06. 2013. 22:35 GMT +0000

Pozdrav!!

Evo jednog ovonedeljnog snimka sa Jarinja /paljevine i blokada prelaza prošle godine/, gledano ka Raškoj:

k76.jpg

pa malo iz Raške:

k37-13.jpg

pozdrav,

Petar
...i onda je on mene pogledao a ja ne volim kad me neko pogleda....
...na njega je koplje dočekao, polomio ga na tri polovine...
Gruber
Über-Mašinovođa

Postby cvijic » 29. 06. 2013. 3:40 GMT +0000

cira - 1 wrote:Na forumu Politikin zabavnik, gospodin Topčider je priložio fotografiju Kosovska Mitrovica 1944. godine.
Image

Ovo je stara stanica u Kos.Mitrovici nalazila se na mestu gde je sad predsignal ul. signala os strane Vucitrna.Ova utovarna rampa jos postoji,a iza rampe odvaja kolosek u bivsu kasarnu JNA.Jedna od vecih kasarni.
cvijic
Über-Mašinovođa

Postby mr Kiza » 15. 09. 2013. 18:00 GMT +0000

Izvinjavam se unapred sto cu svoje pitanje postaviti ovde, gde mu verovatno nije mesto.

Zna li neko do kada se tacno odvijao zeleznicki saobracaj na prugama na Kosovu i Metohiji tokom 1998. godine i 1999 pre pocetka NATO agresije?

Sad sam slucajno video neki clanak o tome kako su banditi OVK krajem maja 1998. zaustavili voz Kosovo Polje - Pec i kidnapovali neke gradjane.

Koliko se secam ozbiljni oruzani sukobi su poceli jos negde polovinom februara 1998, pa mi je prosto neverovatno da je putnicki voz isao jos najmanje tri meseca kroz Drenicu gde su bili najintenzivnije borbe, a kamoli da je jos neko bio dovoljno hrabar (da ne kazem lud) da njime putuje :U
mr Kiza
Putnik 2. razred

Postby Elcid036 » 16. 09. 2013. 8:47 GMT +0000

Ja sam putovao krajem februara 1998 vozom od Kraljeva do Beograda. Polazak iz Kraljeva je bio oko 2, pola 3 nocu tako da se radi vozu koji je godinama saobracao na liniji Pec - Kos. Polje - Beograd. E sad da li je i tada jos uvek saobracao od Peci ili je trasa bila skracena od Kos. Polja do Beograda to ne mogu sa sigurnoscu da garantujem. Sve mi se cini da je tada vec bio skracen od Kos. Polja do Beograda. Sukobi su vec bili poceli..ipak je od Kos. Polja prema Kraljevu bilo malo bezbednije. Te godine sigurno nije saobracao Prizren - Beograd koji je ukinut koju godinu pre.

Bilo bi zanimljivo da neko okaci i red voznje iz tih godina 1995, 1996, 1997, 1998...secam se da je jedne godine isao voz Beograd - Kos. Polje ( mozda i dalje za Pec ili Prizren ) ali preko Pozege. Polazak iz Beograda ujutru, Kraljevo oko pola 12..

Da se vratim na prethodni post, za lokalni saobracaj na Kosovu stvarno nemam nikakve informacije..a stvarno bi bilo suludo za takvo nesto. Mada ako je za vreme bombardovanja isao zeleznicki saobracaj kroz Srbiju gde je to moglo ( primer Grdelica ) onda sve je moguce.

Secam se da je Autoprevoz Vrnjacka Banja, dok je bio ziv, imao liniju Djakovica - Ljubljana i da je pocetkom 1998 imao isto nekoliko bezbedonosnih i kriticnih sitacija i problema, pa su liniju ukinuli do sredine 1998..al to je vec sada off i neka druga tema
Elcid036
Ložač

Postby cvijic » 17. 09. 2013. 6:27 GMT +0000

Ja sam do 16.Aprila 1998. radio u Zvecanu kao otpravnik vozova i putovao na relaciji Beograd-Zvecan -Beograd na posao i s posla.Brzi je isao Beograd-Kos. Polje pa se u Kos.Polju Vagoni davali na putnicki Kos.Polje - Pec,a za Prizren je isao sinobus.Nisu ti pojedinacni oruzani incidenti stvarali zeleznici probleme,prekinuto je pocetkom bombardovanja.
cvijic
Über-Mašinovođa

PreviousNext

Return to Infrastruktura